O rasie

OWCZAREK SZETLANDZKI Sheltie

Owczarek szetlandzki, zwany również sheltie, wyglądem bardzo przypomina pomniejszona wersję sławnego długowłosego collie, ale jest to zupełnie odrębna rasa. Różni się od swego większego kuzyna zarówno szczegółami wyglądu, jak i charakterem. Gdyby powiększyć owczarka szetlandzkiego do rozmiarów collie, byłby od niego tez nieco masywniejszy i cięższy. Podobieństwo do collie zawdzięcza częstemu niegdyś krzyżowaniu tych ras. Do tej pory jest to jeszcze rasa mało wyrównana, jeśli chodzi o wzrost. Czasami można jeszcze spotkać osobniki zarówno przerośnięte, coś po między sheltie a collie, jak i zbyt małe, karłowate. Coraz częściej należą one jednak do rzadkości.
Owczarek szetlandzki odznacza się proporcjonalną budową i eleganckim wyglądem. Ma kształtną głowę o wydłużonej kufie, która jest jednocześnie zaokrąglona na końcu. Gdy pies jest pobudzony uszy przybierają pozycję półstojącą, o lekko załamanych końcach. Oczy są ciemnobrązowe, u odmiany o maści marmurkowej jedno oko lub oba mogą być niebieskie. Wzrok jest żywy i łagodny. Kufa zakończona jest czarnym wierzchołkiem nosa.
Kończyny u sheltie są muskularne a żebra dobrze wysklepione. Charakterystyczną cechą są silne opuszki dostosowane do kamienistego terenu. Nisko osadzony ogon jest opuszczony w stanie spoczynku, gdy pies jest w stanie pobudzenia podnosi się w górę. Nie powinien on jednak wystawać ponad linię grzbietu. Ogon jest bardzo puszysty.
Owczarek szetlandzki ma wspaniałe futro o długim i prostym włosie, nieco szorstkim w dotyku, oraz krótkim, gęstym i miękkim podszerstku. Tworzy ono bujną grzywę oraz żabot, który podkreśla jednocześnie delikatny kształt głowy. Na przednich kończynach włos tworzy obfite frędzle, natomiast tylne kończyny owłosione są tylko do wysokości stawu skokowego (dalej są gładkie).
Maść może być trójbarwna: intensywnie czarna z białymi i rdzawoczerwonymi znaczeniami; płowa z czarnym nalotem lub bez, w odcieniach od złotego do mahoniowego, pożądane są biuałe znaczenia na piersi, kończynach i ogonie. Maść marmurkowa ma srebrzystoniebieski odcień z czarnymi plamami, najlepiej z rdzawoczerwonymi znaczeniami. Białe odmiany również są pożądane, spotyka się również psy o umaszczeniu czarno-białym oraz czarnym podpalanym. Włos u sheltie trzeba regularnie szczotkować, co pozwoli utrzymać ją w doskonałym stanie.
Owczarek szetlandzki, jako pies do prowadzenia stada, potrzebuje dużo ruchu i uwielbia długie spacery. Dziś nie jest on już wykorzystywany zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem, mimo to zachował wszystkie swoje zalety i osiąga dziś błyskotliwe wyniki w konkursach posłuszeństwa.
Jest to pies łagodny i niekłopotliwy, szybko przyjął się jako pies do towarzystwa, jego miły charakter uczynił z niego psa bardzo popularnego. Jest to pies wybitnie inteligentny, podatny na szkolenie, wesoły i skory do zabaw. Lubi dzieci, nad którymi roztacza troskliwą opiekę. Ma natomiast wrodzoną nieufność i rozwinięty instynkt obrony, co czyni z tego psa doskonałego stróża. I rzeczywiście jego niepozorny wygląd rekompensowany jest wielką odwagą.
Sheltie jest psem łagodnym i wrażliwym, nie lubi krzyku, przymusu i brutalności. Jest to bowiem pies towarzyski, lubiący życie z człowiekiem i łatwo akceptujący obecność innych psów.

WZORZEC

Ogólny wygląd: Mały, długowłosy pies roboczy wielkiej piękności, nie ociężały i nie toporny. Sylwetka w obrysie symetryczna, żadna jej część nie może być nieproporcjonalna do całości. Bujna okrywa włosowa, grzywa i kryza na na szyi oraz pięknie uformowana głowa o przyjaznym wyrazie składają się na idealny wygląd ogólny

Charakterystyka: Czujny, łagodny, inteligentny, silny i żwawy

Temperament: Serdeczny i czuły wobec swego pana, pełen rezerwy w stosunku do obcych, nigdy nie nerwowy

Głowa i czaszka: Głowa szlachetna, widziana z góry, jak i z boku ma kształt wydłużonego, tępego klina, zwężającego się od uszu do nosa. Szerokość czaszki winna pozostać w ścisłej zależności od długości czaszki i kufy, a wszystkie te wymiary powinny być także w odpowiednim stosunku do wielkości psa. Czaszka płaska, umiarkowanie szeroka między uszami, bez wyraźnie zaznaczonego guza politycznego. Policzki płaskie, gładko przechodzące w dobrze zaokrągloną kufę. Czaszka i kufa jednakowej długości, punktem podziału między nimi są wewnętrzne kąciki oczu. Górna linia czaszki przebiega równolegle do górnej linii kufy, stop lekki alewyraźny. Nos, fafle i brzegi warg czarne. Charakterystyczny wyraz głowa uzyskuje przez pełne harmonii połączenie czaszki i części twarzowej, przez kształt, kolor i osadzenie oczu oraz prawidłowo osadzone i noszone uszy.

Uzębienie: Szczęki mocne, równe z dobrze rozwiniętą żuchwą. Wargi szczelnie domknięte, zęby zdrowe z regularnym i pełnym zgryzem nożycowym, przy czym górne siekacze ściśle zachodzą na dolne, a zęby są pionowo osadzone w szczękach. Pełny zestaw prawidłowo osadzonych zębów jest w najwyższym stopniu pożądany.

Oczy: Średniej wielkości, osadzone skośnie, w kształcie migdału, ciemnobrązowe, oprócz odmiany blue-merle, u której jedno lub oba oczy mogą być niebieskie albo niebiesko nakrapiane.

Uszy: Małe i w podstawie umiarkowanie szerokie, osadzone dość blisko siebie na czaszce. W stanie spoczynku złożone do tyłu, gdy pies jest czymś zainteresowany podane do przodu i półstojące, z koniuszkami skierowanymi do przodu. W stanie gotowości uszy powinny być ustawione dość blisko siebie i załamane w 1/3 wysokości. Ich końce zawsze powinny być skierowane do przodu a nigdy na boki.

Szyja i kark: Muskularna, dobrze wygięta o długości wystarczającej by umożliwić dumne noszenie głowy.

Przód: Łopatki wyraźnie skierowane ku tyłowi. W kłębie rozdzielone tylko kręgami grzbietowymi, skierowane skośnie na zewnątrz, by umożliwić pożądane zaokrąglenie żeber. Staw barkowy dobrze kątowany. Ramię i łopatka mniej więcej takie samej długości. Odległość od podłoża do łokcia równa odległości od łokcia do kłębu. Kończyny oglądane z przodu proste, muskularne, równomiernie uformowane o mocnej kości. Śródręcze mocne i sprężyste.

Tułów: Nieznacznie dłuższy od stawu barkowego do guzów biodrowych niż wysokość w kłębie. Pierś głęboka, sięgająca do łokci. Żebra dobrze zaokrąglone, w dolnej połowie nieco spłaszczone, by umożliwić swobodny ruch kończyn przednich i łopatek. Grzbiet prosty, z wdzięcznym zaokrągleniem w partii lędźwiowej, zad łagodnie opadający ku tyłowi.

Kończyny tylne: Udo szerokie i muskularne, kości udowe osadzone pod kątem prostym do miednicy. Staw kolanowy z wyraźnym kątowaniem, staw skokowy dobrze uformowany i kątowany, głęboki, z mocnymi kośćmi. Tylne śródstopie widziane od tyłu proste.

Łapy: Owalne, z dobrze porośniętymi opuszkami. Palce wypukłe i zwarte.

Ogon: Nisko osadzony, końcem sięgający do stawu skokowego, o kręgach stopniowo zwężających się ku końcowi, bogato owłosiony, z lekkim wygięciem ku górze. W ruchu lekko wzniesiony, ale nigdy ponad linię grzbietu. W żadnym przypadku nie złamany.

Ruch: Elastyczny, płynny i wdzięczny z odbiciem tylnych kończyn zapewniających pokonanie jak największego dystansu przy najmniejszym wysiłku. Inochód, krzyżujące się albo kołyszące chody, chody sztywne, szczudłowate są wysoce niepożądane.

Szata: Podwójna, okrywa zewnętrzna złożona z włosów długich, twardych i prostych, podszerstek miękki, krótki i gęsty. Kołnierz i kryza owłosione bardzo bogato. Kończyny przednie dobrze porośnięte, kończyny tylnie, w górnej połowie, powyżej stawu skokowego mocno owłosione, poniżej stawu skokowego porośnięte włosem krótkim i gładko przylegającym. Część twarzowa porośnięta włosem krótkim, gładko przylegającym. Egzemplarze krótkowłose są wysoce niepożądane.

Umaszczenie: śniade / sable, trikolor / tricolour, niebieskie marmurkowe / blue merle, bikolor / bicolour: czarno-biały (black&white) oraz czarny podpalany / black&tan

Wzrost: Idealny wzrost mierzony w kłębie: psy: 16 cali (37 cm), suki: 15 cali (35,5 cm). Dopuszczalne jest odchylenie tego wymiaru o 2,5 cm w górę lub w dół.

Błędy: Każde odstępstwo od wyżej podanych wymagań powinno być traktowane jako błąd, a ocena zależy ściśle od stopnia odstępstwa.

Uwaga: Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, w całości znajdujące się w mosznie.

Skorzystano z materiałów zgromadzonych na stronie www.4lapy.pl